Skip to content Skip to navigation

Annual Meeting 2017 - London: Programme

Number: 61st Annual Meeting
Year: 2017
Location: London
Hosted By: Imperial College London
Organisied By: Mark D. Sutton, Philip Mannion, Alan R.T. Spencer, Christopher D. Dean, Alfio A. Chiarenza, Cecily Nicholl, Tom Raven, Lewis Jones, Jonathan Rio
General Contact Email: annualmeeting2017@palass.org

Programme

Please note that this information is not yet finalised and may change.
Underlined author denotes designated speaker. * denotes eligibility for President’s Prize or Council Poster Prize.

Summary of Schedule

Sunday 17th December: Registration, Symposium and Reception

Registration will open at 12.30 in the foyer of the Sir Alexander Fleming Building.

The Annual Meeting will begin with a welcome at 13.30 in Lecture Theatre G.16 of the Sir Alexander Fleming Building, followed by the symposium “Evolutionary modelling in palaeontology”.

Following the symposium there will be an icebreaker reception at 18.00 in the Queen’s Tower Rooms, less than 5 minutes walk from the Sir Alexander Fleming Building.

Monday 18th December: Conference, AGM, Annual Address and Dinner

Registration will open at 08.00 in the foyer of the Royal School of Mines Building.

The conference will commence at 09.00 with a full day of talks and posters. The morning sessions are held in parallel, in rooms 2.28, 1.47 and 1.31 (Royal School of Mines building). During the break, delegates can either view the posters in room 3.01 BCDE (Royal School of Mines Building), or visit the exhibitors and the Bearded Lady art exhibition in G.41 (Royal School of Mines Building). Both rooms will serve refreshments.

The afternoon sessions are not parallel, and will commence at 13.45 in Lecture Theatre G.16 (Sir Alexander Fleming Building). The first session comprises 10 shorter (10 minute) talks. During the break, posters, exhibitors, refreshments and the Raising Horizons art exhibition will all be available adjacent to the lecture theatre.

The Association Annual General Meeting commences at 17.00, and the Annual Address at 17.30, both in Lecture Theatre G.16 (Sir Alexander Fleming Building).

The Annual Dinner takes place at the Millenium Hotel, Gloucester Road, less than 15 minutes walk from the Imperial College Campus. It will commence with a drinks reception at 19:00.

Tuesday 19th December: Conference and Prizes

The conference programme will procede as on the previous day, although posters will be rotated so a new set will be available to view.

Talks will complete by 17.00, when the conference will close with the award of the President’s Prize and the Council Poster Prize, presentations by the organising committees of upcoming meetings, and concluding remarks.

Wednesday 20th December: Post-Conference Fieldtrips

Fieldtrips to Down House and the Isle of Sheppey will depart from the Royal School of Mines at 08.00 and 07.30 respectively. Please see the Association website for further details.


Quick Jump Link: Sunday 17th December | Monday 18th December | Tuesday 19th December | Wednesday 20th December


Sunday 17th December - Symposium and Icebreaker Reception

Registration

12.30 – 18.00

Foyer, Sir Alexander Fleming Building

Symposium “evolutionary modelling in palaeontology”

G.16, Sir Alexander Fleming Building | Chair: Paul Smith

13.30 – 13.45

WELCOME ADDRESS

13.45 – 14.15

Journeys through discrete character morphospace

Graeme Lloyd

14.15 – 14.45

How different is reality from mathematical perfection in taxonomy?

Julia Sigwart

14.45 – 15.15

Using evolutionary models to assess the accuracy of phylogenies estimated with Bayesian, Maximum-Likelihood, and Parsimony methods

Mark Puttick, Joseph O’Reilly, Davide Pisani and Phil Donoghue

15.15 – 15.45

BREAK AND REFRESHMENTS

15.45 – 16.15

Simulating evolution in space and time

Russell Garwood, Mark Sutton, Chris Knight, Guillaume Gomez, and Alan Spencer

16.15 – 16.45

Slicing the stratigraphic cake: the effects of time subsample variation in disparity-through-time analysis

Natalie Cooper and Thomas Guillerme

16.45 – 17.15

Evolution and Earth Systems: modeling population-level processes on palaeontological scales

P. David Polly

17.15 – 17.45

Modelling biotic interactions using data from the fossil record

Lee Hsiang Liow

RECEPTION

Queen’s Tower Rooms, Sherfield Building

18.00 – 20.00

Icebreaker Reception and Bearded Lady Exhibition


Quick Jump Link: Sunday 17th December | Monday 18th December | Tuesday 19th December | Wednesday 20th December


Monday 18th December - Conference, Association AGM, Annual Address, and Annual Dinner

Registration

08.00 – 13.00

Foyer, Royal School of Mines Building

13.15 – 18.00

Foyer, Sir Alexander Fleming Building

Posters

08.00 – 09.00

Poster group A – setup in Royal School of Mines

09.00 – 12.45

Poster group A on display in Royal School of Mines, Room RSM 3.01 BCDE

12.45 – 13.45

Poster group A – move from Royal School of Mines to Sir Alexander Fleming

13.45 – 17.00

Poster group A on display in Sir Alexander Fleming Foyer

Session 1a (in parallel with sessions 1b and 1c).

1.31, Royal School of Mines | Chair: Nick Butterfield

09.00 – 09.15

A 3.77 (or possibly 4.28) billion year history of microbial communities associated with marine hydrothermal vents

Crispin Little

09.15 – 09.30

Life at the end of the Boring Billion: microfossil record from the ca. 1 Ga Bylot Supergroup, Arctic Canada

*Heda Agic, Susannah M. Porter, Sarah Wörndle, Timothy M. Gibson, Peter W. Crockford, Malcolm S.W. Hodgskiss, Marcus Kunzmann and Galen P. Halverson

09.30 – 09.45

Substrate relationships and biomineralisation of an Ediacaran encrusting poriferan

Rachel Wood and *Amelia Penny

09.45 – 10.00

Evolution of complex life: Late Neoproterozoic co-divergence of bilaterians and their gut microbiota

Joanna Wolfe

10.00 – 10.15

Colonies, clones and modularity: a new view of Ediacaran fronds

Alex Liu, Frances Dunn, Charlotte Kenchington and Philip Wilby

10.15 – 10.30

What were the Ediacaran biota? Answers from the Chengjiang Lagerstätte

Jennifer Hoyal Cuthill and Jian Han

10.30 – 10.45

A mineralogical signature for Burgess Shale-type preservation

*Ross P. Anderson, Nicholas J. Tosca, Robert R. Gaines, Nicolás Mongiardino Koch and Derek E. G. Briggs

Session 1b (in parallel with sessions 1a and 1c).

2.28, Royal School of Mines | Chair: Richard Butler

09.00 – 09.15

A ‘reptilian’ mode of reproduction in pterosaurs and its implications for pterosaur palaeobiology

David Unwin

09.15 – 09.30

Scotland’s Jurassic Park: new dinosaurs, crocodylomorphs, pterosaurs, and fishes from the Middle Jurassic of Skye

Stephen Brusatte, Thomas J. Challands, Neil D.L. Clark, Paige de Polo, Davide Foffa, Nicholas C. Fraser, Mojirayo Ogunkanmi, Elsa Panciroli, Dugald A. Ross, Stig Walsh, Mark Wilkinson and Mark T. Young

09.30 – 09.45

The ‘pliable’ nature of the phylogenetic relationships within early ornithopods

Daniel Madzia and Clint A. Boyd

09.45 – 10.00

High diversity of small dinosaurs preceding the Cretaceous- Paleogene (K-Pg) mass extinction

Nicholas Longrich

10.00 – 10.15

Mosiacism, development, and the early evolution of birds

Ryan Felice and Anjali Goswami

10.15 – 10.30

The multiple origins of powered flight among paravian theropod dinosaurs: constraints from new phylogenetic, aerodynamic and anatomical data

Michael Pittman, Rui Pei, Pablo A. Goloboff, Thomas A. Dececchi, Mark A. Norell, Thomas G. Kaye, Hans C.E. Larsson, Michael B. Habib, Stephen L. Brusatte and Xing Xu

10.30 – 10.45

Newly discovered complete skull of Ichthyornis reveals unforeseen mosaicism late in the dinosaur-bird transition

*Daniel Field, Michael Hanson and Bhart-Anjan Bhullar

Session 1c (in parallel with sessions 1a and 1b).

1.47, Royal School of Mines | Chair: Margaret Collinson

09.00 – 09.15

Tracking genome size variation in a 407 milion year old plant

Zuzanna Wawrzyniak and Paul Kenrick

09.15 – 09.30

Assessing changes in leaf morphology in Ginkgo biloba and their suitability to act as a palaeo-climate proxy

Karen Bacon and Claire Belcher

09.30 – 09.45

Stomata, carbon isotopes and past CO2 reconstruction: a critical comparison of fossil plant based CO2 proxy models and methods

Jennifer McElwain, Amanda Porter, Charilaos Yiotis, Christianna Evans-Fitzgerald and Isabel Montañez

09.45 – 10.00

Fossil plant cuticles may track SO2 pollution during LIP volcanisms - implications for understanding mass extinctions

Margret Steinthorsdottir, Caroline Elliott-Kingston and Karen L. Bacon

10.00 – 10.15

The Tournaisian recovery of terrestrial vegetation following the end Devonian mass extinction

*Emma Reeves, John Marshall, Carys Bennett, Sarah Davies, Timothy Kearsey, David Millward, Timothy Smithson and Jennifer Clack

10.15 – 10.30

Insights into the taphonomy of Weichselia reticulata

*Candela Blanco, Hugo Martín-Abad, Bernard Gomez and Ángela D. Buscalioni

10.30 – 10.45

The importance of microenvironment in determining the roles of early diverging fungi in early terrestrial ecosystems

Christine Strullu-Derrien, Paul Kenrick and Tomasz Goral

 

 

10.45 – 11.15

BREAK – Refreshments available in TWO rooms:

Royal School of Mines G.41: Refreshments, Exhibitors, Bearded Lady exhibition

Royal School of Mines 3.01 BCDE: Refreshments, Poster Group A

Session 2a (in parallel with sessions 2b and 2c).

1.31, Royal School of Mines | Chair: Derek Briggs

11.15 – 11.30

Cambrian weird wonders and the origin of ctenophores

Jakob Vinther, Zhao Yang, Peiyun Cong, Luke Parry, Davide Pisani and Gregory D. Edgecombe

11.30 – 11.45

Naked chancelloriids from the lower Cambrian of China: evidence for sponge-type growth

P.-Y. Cong, T.H.P Harvey, M. Williams, D.J. Siveter, D.J. Siveter, S.E. Gabbott, Y.-J. Li, F. Wei and X.-G. Hou

11.45 – 12.00

Helcionelloid molluscs from Cambrian Series 2, Stages 3-4 of East Antarctica and outline morphometric approaches to problematic taxonomy

Thomas Claybourn, Illiam Jackson, Lars Holmer, Christian Skovsted, Tim Topper and Glenn Brock

12.00 – 12.15

Three-dimensional priapulid trace fossils from the early Cambrian (Series 2, Stage 4) of Sweden

Giannis Kesidis, Graham Budd and Sören Jensen

12.15 – 12.30

The earliest evidence of metazoan symbiosis

Xiaoya Ma, Peiyun Cong, Mark Williams, David Siveter, Derek Siveter, Sarah Gabbott, Dayou Zhai, Tomasz Goral, Gregory Edgecombe and Xianguang Hou

12.30 – 12.45

An Early Ordovician somasteroid from Morocco reveals the origin of crown-group Echinodermata

Aaron Hunter and Javier Ortega-Hernández

Session 2b (in parallel with sessions 2a and 2c).

2.28, Royal School of Mines | Chair: Michael Benton

11.15 – 11.30

The Middle Devonian Kačák Event: its identification and effects in Northern Spain

*Alexander Askew an Charles Wellman

11.30 – 11.45

Climate change and rates of crocodylomorph body size evolution

*Maximilian Stockdale and Michael Benton

11.45 – 12.00

Faunal response to sea level and environmental change in the Jurassic Sundance Seaway, western United States: a stratigraphic palaeobiological approach

Silvia Danise, Steven Holland

12.00 – 12.15

The ecological consequences of extinctions: from giant sharks to small mollusks

Catalina Pimiento, John Griffin, Daniele Silvestro, Alexandre Antonelli and Carlos Jaramillo

12.15 – 12.30

The Estuary Effect and the origin of lake faunas: critical linkages between global tectonics, sea level and biodiversity

Lisa Park Boush, Andrew Bush, Michael Hren, Gary Motz and Timothy Astrop

12.30 – 12.45

A minimum population extinction time driven by stochastic environmental forcing

Christopher Spalding, Charles Doering and Glenn Flierl

Session 2c (in parallel with sessions 2a and 2b).

1.47, Royal School of Mines | Chair: Anjali Goswami

11.15 – 11.30

An enigmatic amphibian from the Early Cretaceous of Japan

Susan Evans and Ryoko Matsumoto

11.30 – 11.45

High-dimensional geometric morphometric approach to understanding skull shape evolution in squamates

Akinobu Watanabe, Ryan Felice, Jessica Maisano, Johannes Müller, Anthony Herrel and Anjali Goswami

11.45 – 12.00

A new chroniosuchian (non-amniotic tetrapod) from Laos revealed by micro-CT scan: anatomy and palaeobiology

*Thomas Arbez, Christian Sidor and Jean-Sébastien Steyer

12.00 – 12.15

A bizarre early tetrapod from the Early Permian of Kansas, USA, provides further support for radical polyphyly of ‘lepospondyls’

*Jason Pardo, Aja Carter, Lauren C. Sallan and Jason S. Anderson

12.15 – 12.30

Sampling biases constrain interpretation of the fossil records of non-marine lepidosaurs and turtles

*Terri Cleary

12.30 – 12.45

Increased disparity in Therapsida coincides with emergence of novel ecologies, Cistecephalidae (Therapsida:Anomodontia) as a case study

*Jacqueline Lungmus and Kenneth Angielczyk

 

 

12.45 – 13.45

LUNCH BREAK – Packed lunches available from Royal School of Mines, G.41

See maps for locations of cafeterias on campus

Session 3

G.16, Sir Alexander Fleming Building | Chair: Mark Sutton

13.45 – 13.55

Oxygen minimum zones in the early Cambrian ocean

Romain Guilbaud, Ben J. Slater, Simon W. Poulton, Thomas H.P. Harvey, Jochen J. Brocks, Benjamin J. Nettersheim and Nicholas J. Butterfield

13.55 – 14.05

Coupling palaeoclimate data and numerical climate models to constrain Cambrian palaeogeography

*Thomas Hearing, Alexandre Pohl, Mark Williams, Thomas Harvey and Yannick Donnadieu

14.05 – 14.15

Carbon characterization in the Sirius Passet Biota and a geothermal gradient through Cambrian Lagerstätten

Timothy Topper, Francesco Greco, Axel Hofmann, Andrew Beeby, Zhifei Zhang and David Harper

14.15 – 14.25

Experimental modelling of sedimentary processes for the Burgess Shale: implications for the transport and preservation of soft-bodied organisms

*Orla Bath Enright, Nic Minter, Esther Sumner, Gabriela Mángano and Luis Buatois

14.25 – 14.35

Burgess Shale fossils reveal the ancestral state of annelid nervous systems

*Luke Parry and Jean Bernard Caron

14.35 – 14.45

Dietary ecology of pterosaurs from quantitative 3D textural analysis of tooth microwear

*Jordan Bestwick, David Unwin, Richard Butler, Don Henderson and Mark Purnell

14.45 – 14.55

Hidden diversity of small theropods from the Bathonian (Middle Jurassic) of the UK

*Simon Wills, Charlie J. Underwood and Paul M. Barrett

14.55 – 15.05

Approaching sexual dimorphism in non-avian dinosaurs and other extinct taxa

*Evan Saitta, Maximilian Stockdale, Vincent Bonhomme, Michael Benton, Nicholas Longrich, Innes Cuthill

15.05 – 15.15

Phylogenetic position of a new Late Cretaceous duck-billed dinosaur (Hadrosauroidea) from the Dorotea Formation, Chilean Southern Patagonia

*Alexis Jujihara, Sergio Soto-Acuña, Wolfgang Stinnesbeck, Alvaro Zúñiga-Reinoso, Penélope Cruzado-Caballero, Alexander O. Vargas, Marcelo Leppe, Hector Mansilla, David Rubilar-Rogers, Jhonatan Alarcón-Muñoz, Manfred Vogt and Eberhard Frey

15.15 – 15.25

Integrating genomic and fossil evidence to date the tree of life

*Holly Betts, Mark N. Puttick, Tom A. Williams, Philip C. J. Donoghue and Davide Pisani

 

 

15.25 – 16.00

BREAK

Posters (group A), exhibitors, refreshments and the Raising Horizons exhibition will all be available in the Foyer of the Sir Alexander Fleming Building

Session 4

G.16, Sir Alexander Fleming Building | Chair: Phil Donoghue

16.00 – 16.15

The environmental context of early animal evolution

Erik Sperling, Una Farrell and the SGP Collaborative Team (https://sites.stanford.edu/sgp/)

16.15 – 16.30

Geobiology and palaeogenomics: genes that make rocks

David Bottjer

16.30 – 16.45

Reconciling the commonality of long-term stasis in the fossil record and the rare detectability of stabilizing selection in extant biota

Bert Van Bocxlaer

16.45 – 17.00

The "push of the past": an important bias in the fossil record

Graham Budd and Richard Mann

 

Annual General Meeting of the Palaeontological Association

G.16, Sir Alexander Fleming Building

17.00 – 17.30

Annual General Meeting

Palaeontological Association Annual Address (Sponsored by Wiley)

G.16, Sir Alexander Fleming Building

17.30 – 18.30

101 uses for a dead fish. Experimental decay, exceptional preservation, and fossils of soft bodied organisms

Professor Mark Purnell, University of Leicester

Palaeontological Association Annual Dinner

Millennium Hotel, Gloucester Road

19.00 – 23.30

Drinks Reception and Annual Dinner


Quick Jump Link: Sunday 17th December | Monday 18th December | Tuesday 19th December | Wednesday 20th December


Tuesday 19th December - Conference and Prizes

Posters

08.00 – 09.00

Poster group B – setup in Royal School of Mines

09.00 – 12.45

Poster group B on display in Royal School of Mines, Room RSM 3.01 BCDE

12.45 – 13.45

Poster group B – move from Royal School of Mines to Sir Alexander Fleming

13.15 – 17.00

Poster group B on display in Sir Alexander Fleming Foyer

Session 5a (in parallel with sessions 5b and 5c).

1.31, Royal School of Mines | Chair: Greg Edgecombe

09.00 – 09.15

Asymmetry of paired endites on frontal appendages in Amplectobeluidae (Radiodonta: stem Euarthropoda) and its taxonomic significance

Peiyun Cong, Gregory Edgecombe, Allison Daley and Xianguang Hou

09.15 – 09.30

Diversity and disparity of USA Radiodonta

*Stephen Pates and Allison C. Daley

09.30 – 09.45

Punctualistic disparity patterns and step-wise body plan canalization in euarthropods

*Cedric Aria

09.45 – 10.00

Molecular clocks on Chelicerata recover monophyly of mites and arachnids and suggest an early colonization of land

Jesus Lozano-Fernandez, Alastair R. Tanner, Jakob Vinther, Gregory D. Edgecombe and Davide Pisani

10.00 – 10.15

The central nervous system of Trilobitomorpha – taphonomy, morphology and evolutionary implications

Javier Ortega-Hernandez

10.15 – 10.30

A total-evidence approach to resolving pancrustacean phylogeny

Albert Chen, Davide Pisani, Jesus Lozano-Fernandez, David Legg and Jakob Vinther

10.30 – 10.45

Trilobite evolutionary faunas

Jonathan Adrain

Session 5b (in parallel with sessions 5a and 5c).

2.28, Royal School of Mines | Chair: Paul Taylor

09.00 – 09.15

Brachiomatic: automated measurement of brachiopod size using new museum collections digitisation protocols

Rachel Belben, Kenneth Johnson, Zoë Hughes, Chris Hughes and Richard Twitchett

09.15 – 09.30

Accounting for differences in species frequency distributions when calculating beta diversity in the fossil record

Neil Brocklehurst, Michael Day and Jörg Fröbisch

09.30 – 09.45

The murky history of Cenozoic coral reefs in the Coral Triangle

Kenneth Johnson, Nadia Santodomingo and Brian Rosen

09.45 – 10.00

Differences in extinction rates explain contrasting regional diversity patterns in modern tropical bryozoans

Emanuela Di Martino, Jeremy B.C. Jackson, Paul D. Taylor and Kenneth G. Johnson

10.00 – 10.15

Species discovery and changing taxon concepts in Cenozoic molluscs - after 50+ years what does revision of a popular handbook tell us?

Jonathan Todd and Kenneth Johnson

10.15 – 10.30

New record of an abundant ammonite assemblage from the latest Cretaceous Corsicana Formation, Brazos River, Texas. Implications for the Cretaceous–Paleogene (K–Pg) mass extinction event in the Gulf of Mexico

James Witts, Neil Landman, Matthew Garb, Nicolas Thibault, David Jones, Ekaterina Larina and Thomas Yancey

10.30 – 10.45

New insights on the correlation of Permo-Triassic terrestrial faunas of South Africa with those of European Russia

Michael O. Day, Fernando Abdala, Valeriy K. Golubev, Andrey G. Sennikov and Bruce S. Rubidge

Session 5c (in parallel with sessions 5a and 5b).

1.47, Royal School of Mines | Chair: Zerina Johanson

09.00 – 09.15

The first functional analysis of the lateral line system in fossil fish

Tom Challands and Mark Naylor

09.15 – 09.30

Skull development and biomechanics in the coelacanth Latimeria; implication for fossil coelacanths and fossil lobe-finned fishes

Hugo Dutel, Peter J. Watson and Michael J. Fagan

09.30 – 09.45

The evolution of acellular bone in teleosts: structure-function relationship in fish bone histology

Donald Davesne, François J. Meunier, Olga Otero, Matt Friedman and Roger B.J. Benson

09.45 – 10.00

Tooth replacement and tooth resorption mechanisms in Osteichthyes

Martin Ruecklin, Phillip C.J. Donoghue, Kate Trinajstic, John A. Cunnigham and Floortje P.C. Mossou

10.00 – 10.15

A new ray-finned fish from the late Devonian: fresh insights into the rise of actinopterygians

Sam Giles, Stephanie Pierce and Matt Friedman

10.15 – 10.30

A chondrichthyan-like shoulder girdle in an “acanthodian” helps tease apart early chondrichthyan relationships

*Richard Dearden, Jan den Blaauwen, Carole Burrow, Mike Newman, Bob Davidson and Martin Brazeau

10.30 – 10.45

Patterns of morphological evolution in Pelagia (Teleostei: Acanthomorpha) consistent with ancient adaptive radiation

*Hermione Beckett, Zerina Johanson, Sam Giles and Matt Friedman

 

 

10.45 – 11.15

BREAK – Refreshments available in TWO rooms:

Royal School of Mines G.41: Refreshments, Exhibitors, Bearded Lady exhibition

Royal School of Mines 3.01 BCDE: Refreshments, Poster Group B

Session 6a (in parallel with sessions 6b and 6c).

1.31, Royal School of Mines | Chair: David Harper

11.15 – 11.30

Breathing life into an extinct sea scorpion: revealing the gill structure of a three-dimensionally preserved eurypterid through MicroCT scanning

James Lamsdell, Victoria McCoy and Melanie Hopkins

11.30 – 11.45

The Downton Bonebed: insights into a lost world

*Luke Hauser

11.45 – 12.00

Rotten livers, muscles and guts: controls on exceptional preservation of internal organs

*Thomas Clements, Mark Purnell and Sarah Gabbott

12.00 – 12.15

The end-Ordovician Anji Biota (Zhejiang, China) and a wider Hirnantian sponge mega-community

Joseph Peter Botting, Lucy A. Muir, Yuandong Zhang and Wenhui Wang

12.15 – 12.30

Biomineralisation of Palaeozoic sponges and aragonite-calcite seas

Uwe Balthasar, S Kershaw, A.C Da Silva, B. Seuss, M. Cusack, K. Eichenseer and P. Chung

12.30 – 12.45

Phylogenomic analysis of Brachiopoda and Phoronida: implications for morphological evolution, biomineralization, and the Cambrian radiation Aodhan Dermot Butler, Michael Eitel, Gert Wörheide, Sandra J. Carlson and Erik A. Sperling

Session 6b (in parallel with sessions 6a and 6c).

2.28, Royal School of Mines | Chair: Christine Janis

11.15 – 11.30

Long-term mammalian stable isotope record across the Great American Biotic Interchange

Laura Domingo, Rodrigo L. Tomassini, Claudia I. Montalvo and Paul L. Koch

11.30 – 11.45

The influence of cranial biomechanics on the evolution of the mammalian jaw joint and definitive mammalian middle ear

Emily Rayfield, Stephan Lautenschlager, Pamela Gill, Zhe-Xi Luo and Michael Fagan

11.45 – 12.00

Evolutionary adaptation to aquatic lifestyle can lead to systemic alteration of bone structure

Eli Amson, Guillaume Billet and Christian de Muizon

12.00 – 12.15

A model for marine reptile taphonomy in the Late Jurassic Slottsmøya Member Lagerstätte

*Lene L. Delsett, Aubrey J. Roberts, Patrick S. Druckenmiller an Jørn H. Hurum

12.15 – 12.30

First virtual endocasts of fossil Aplodontidae and their relevance in understanding the relationship between brain evolution and locomotion

*Ornella Bertrand, Farrah Amador-Mughal, Madlen Lang and Mary Silcox

12.30 – 12.45

Sporadic sampling not climatic forcing drives early hominin diversity

*Simon Maxwell, Philip Hopley, Paul Upchurch and Christophe Soligo

Session 6c (in parallel with sessions 6a and 6b).

1.47, Royal School of Mines | Chair: Lesley Cherns

11.15 – 11.30

A dichotomous key for the morphological identification of coprolites

*Sandra Barrios, Francisco Jose Poyato-Ariza, Jose Joaquin Moratalla and Ángela D. Buscalioni

11.30 – 11.45

Evolution or revolution at the J/K boundary: The case of the Ammonoidea

Luc Georges Bulot and William A.P. Wimbledon

11.45 – 12.00

Jurassic onychites (arm hooks from squid-like cephalopods) associated with the statolith occurrences in the Wessex Basin, southern England

Malcolm Hart, Zoe Hughes, Gregory Price and Christopher Smart

12.00 – 12.15

Get across the wood: exceptional preservation of Cretaceous soft-bodied xylophagous mollusks

Ninon Robin, Anaïs Boura, Marcel Velasquez, Géraldine Garcia, Clément Jauvion, Jean-Marie Boiteau and Xavier Valentin

12.15 – 12.30

A Triassic-Jurassic window into the early evolution of Lepidoptera

Bas van de Schootbrugge, Timo Eldijk, Torsten Wappler, Paul Strother, Carolien van der Weijst, Hosein Rajaei and Henk Visscher

12.30 – 12.45

Gymnosperm–insect pollination relationships in Early Cretaceous amber from Spain

Ricardo Pérez-de la Fuente, David Peris, Antonio Arillo, Eduardo Barrón, Xavier Delclòs, David A. Grimaldi, Conrad C. Labandeira, André Nel, Patricia Nel and Enrique Peñalver

 

 

12.45 – 13.45

LUNCH BREAK – Packed lunches available from Royal School of Mines, G.41

See maps for locations of cafeterias on campus

Session 7

G.16, Sir Alexander Fleming Building | Chair: Philip Mannion

13.45 – 13.55

Evaluating bite marks and predation of fossil jawless fish during the rise of jawed vertebrates

*Emma Randle and Robert Sansom

13.55 – 14.05

The other old red continent: ichnological signatures of arthropod terrestrialization throughout the Silurian of Australia

*Anthony Shillito and Neil Davies

14.05 – 14.15

High-resolution virtual histology in 3D for understanding development in living and fossil birds

*Katherine Williams, Neil J. Gostling, Gareth Dyke, Richard O.C. Oreffo and Philipp Schneider

14.15 – 14.25

Get low: the evolution of the baleen whale auditory pathway

Travis Park, Alistair Evans and Erich Fitzgerald

14.25 – 14.35

Evidence for a rapid recovery of snakes following the Cretaceous-Paleogene mass extinction

*Catherine G. Klein, Davide Pisani, Daniel J. Field, Matthew A. Wills and Nicholas R. Longrich

14.35 – 14.45

The contrasted early evolution of taxonomic richness and morphological disparity of the Ammonoidea: The Devonian record from Morocco

*Ninon Allaire, Claude Monnet and Catherine Crônier

14.45 – 14.55

Towards more accurate inference of phylogeny from morphology: a case study in extant crocodilians

Roland Sookias

14.55 – 15.05

The positive influence of continuous characters and extended implied weighting on phylogenetic reconstruction: a crocodylian case study

*Selina Groh, Paul Upchurch, Julia Day and Paul Barrett

15.05 – 15.15

Is parsimony dead? Bayesian and parsimony phylogenies tested using both empirical and simulated morphological data

*Joseph Keating, Russell Garwood, Mark Sutton and Robert Sansom

15.15 – 15.25

Incorporating inapplicable data in phylogenetic analysis

Martin Smith, Martin D. Brazeau and Thomas Guillerme

 

 

15.25 – 16.00

BREAK

Posters (group B), exhibitors, refreshments and the Raising Horizonsexhibition will all be available in the Foyer of the Sir Alexander Fleming Building

Session 8

G.16, Sir Alexander Fleming Building | Chair: Paul Barrett

16.00 – 16.15

The search for physical sedimentary-stratigraphic signatures of ancient life

Neil Davies

16.15 – 16.30

Re-evaluating the function of cephalopod septa

Robert Lemanis

16.30 – 16.45

Decoupled morphological and phylogenetic diversification during the rise of the ruling reptiles and their kin

Richard Butler and Martin Ezcurra

16.45 – 17.00

Closing the gap between palaeontological and neontological speciation and extinction rate estimates

Daniele Silvestro, Rachel C.M. Warnock, Alexandra Gavryushkina and Tanja Stadler

Closing Business

G.16, Sir Alexander Fleming Building

17.00 – 17.15

Presentations from the organising committees of Palass 2018 (Bristol), Progressive Palaeontology 2018 (Manchester) and the 5th International Palaeontological Congress [Paris)

17.15 – 17.25

Presentation of the President’s Prize and the Council Poster Prize

17.25 – 17.30

Closing remarks


Quick Jump Link: Sunday 17th December | Monday 18th December | Tuesday 19th December | Wednesday 20th December


Wednesday 20th December

Fieldtrip 1 – Darwin’s Down House

08:00 – 10.00

Coach travel from the Royal School of Mines to Downe

10.00 – 13.00

Down House and Garden tours

13.00 – 15.00

Lunch in the Queen’s Head, Downe Village

15.00 – 17.00

Coach travel from Downe to the Royal School of Mines. Return time is approximate

Fieldtrip 2 – Isle of Sheppey

07:30 – 10.00

Coach travel from the Royal School of Mines to Isle of Sheppey

10.00 – 13.00

Fossil hunting at Warden Point

13.00 – 13.30

Coach travel from Warden Point to Sheerness

13.30 – 15.30

Lunch at the Abbey Hotel Restaurant and Conference Centre, Sheerness

15.30 – 18.00

Coach travel from Sheerness to the Royal School of Mines. Return time is approximate

PalAss Go! URL: http://go.palass.org/i2y | Twitter: Share on Twitter | Facebook: Share on Facebook | Google+: Share on Google+