Skip to content Skip to navigation

Annual Meeting 2016 - Lyon: Schedule

Number: 60th Annual Meeting
Year: 2016
Location: Lyon
Hosted By: Université Claude Bernard Lyon 1
Organisied By: Gilles Cuny, Bertrand Lefebvre, Vincent Perrier and Jean Vannier, with the help of the “Cellule Congrès” of the University
General Contact Email: annualmeeting2016@palass.org

Schedule

The schedule and all abstracts can also be downloaded as a pdf: PDF iconAnnual Meeting 2016 - Abstracts Booklet

Wednesday 14th December

Registration will open at 12.00 in the entrance hall of the Laënnec Building.

The Annual Meeting will begin with a symposium in the afternoon (at 13.15) in Lecture Theatre 1 of the Laënnec Building.  The theme of the symposium is “Assessing palaeoenvironments and palaeobiology through geochemistry”.

Following the symposium there will be an icebreaker reception at 18.00 in the main hall of the Laënnec Building.

Taylor and Francis workshop: “Publishing in Academic Journals: tips to help you succeed”

Lecture Theatre 1, Laënnec Building

TimeSpeaker
11.00 – 12.00

Andrew Kelly (Managing Editor, Earth & Environmental Sciences, Taylor & Francis Group)

Thematic Symposium: “Assessing palaeoenvironments and palaeobiology through geochemistry"

Lecture Theatre 1, Laënnec Building
 
TimeTalk Title and Speaker
13.15 – 13.50Deep-sea barnacle shells: geochemical signal and microstructure
Ana-Voica Bojas (University of Salzburg)
13.50 – 14.25Reconstructing Ordovician (Floian) conodont ecology and Laurentian seawater temperatures using oxygen isotopes
James Wheeley (University of Birmingham)
14.25 – 15.00Isotope perspectives in vertebrate palaeobiology
Jeremy Martin (UCBL)
15.00 – 15.35Isotopic ordering in fossil biominerals as an indicator of body temperatures and taphonomy
Robert Eagle (University of California)
15.35 – 16.05Tea/coffee break
16.05 – 16.40Isotopic aspects of dinosaur reproduction
Romain Amiot (UCBL)
16.40– 17.15The foraging ecology of pterosaurs – implications from stable isotope analysis
Thomas Tütken (University of Mainz)
17.15 – 17.50Carnivoran resource and habitat use in the context of a Late Miocene faunal turnover episode
Laura Domingo (Geosciences Institute, Spanish National Research Council and Complutense University of Madrid)

Reception

Laënnec Building, main hall.

TimeEvent
18.00 – 21.00

Icebreaker reception

Thursday 15th December

Registration will be open from 7.45 to 17.30 in the entrance hall of the Laënnec Building.

The conference will start at 8.45 in the Laënnec Building with a full day of talks and posters, followed by the Association AGM (at 16.15) and the Annual Address (at 16.45) given by Prof. Manolo Gouy (Université Claude Bernard Lyon 1).  The morning sessions will be in Lecture Theatre 1.  The parallel afternoon sessions will be in Lecture Theatre 2 and the nearby Lecture Theatre 4, both in the Laënnec Building.  Posters will be on display throughout the meeting in the main hall of the Laënnec Building, where tea breaks will be held.

In the evening there will be a nocturnal visit to the Musée des Confluences (a new science centre and anthropology museum) at 18.30, followed by the Annual Dinner at 20.15 on the banks of the river Rhône (Bellona Restaurant, located on a boat).  People wearing an orange University T-shirt will be there to help you during the transfer.

Conference, Association AGM, and Annual Dinner

Underlined author denotes designated speaker.
*Candidates for the President’s Prize are marked with an asterisk.

Session 1 (Lecture Theatre 1, Laënnec Building)

TimeTalk Title and Speaker
08.45 – 09.00

Opening of the Annual Meeting by Marie-France Joubert, Vice-Président of formal and natural sciences at UCBL and Emanuela Mattioli, Director of the Geology Department.

09.00 – 09.15How good are your palaeodiversity measurements?
Abel Barral, Bernard Gomez, Juan M. Zorrilla, José M. Serrano, Johan Yans, Véronique Daviero-Gomez and Christophe Lécuyer
09.15 – 09.30A fossilized birth-death model for the reliable estimation of speciation and extinction rates
Rachel C. M. Warnock, Tracy A. Heath and Tanja Stadler
09.30 – 09.45Mass extinctions: towards an understanding of how, why and when ecosystems collapse
David P. G. Bond
09.45 – 10.00Why we are looking at the wrong phase of life – palaeontology beyond the adult paradigm
Joachim T. Haug
10.00 – 10.15Feeding in chelicerate arthropods – diverse and far from ‘primitive’
Carolin Haug
10.15 – 10.30The importance of fossils in dating the Tree of Life: from exceptional preservation to complete absence
Joanna M. Wolfe

 

Laënnec Building, main hall

TimeEvent
10.30 – 11.00

Tea/coffee break and posters

 

Session 2a   (Lecture Theatre 4, Laënnec Building, in parallel with session 2b)

TimeTalk Title and Speaker
11.00 – 11.15

The Weeks Formation fauna (Utah, USA) and the evolution of marine animal communities during the late Cambrian
Rudy Lerosey-Aubril, Robert R. Gaines, Thomas A. Hegna, Bertrand Lefebvre, Javier Ortega-Hernández, Peter Van Roy, Carlo Kier and Enrico Bonino

11.15 – 11.30

Preservation and phylogeny of Cambrian ecdysozoans tested by experimental decay of Priapulus
Robert Sansom

11.30 – 11.45Cambrian bivalved arthropods and the origin of mandibulates
*Cedric Aria and Jean-Bernard Caron
11.45 – 12.00Can phosphatic microfossils constrain Cambrian climates?
*Thomas W. Hearing, Thomas H. P. Harvey, Mark Williams, Sarah E. Gabbott, Philip R. Wilby and Melanie J. Leng
12.00 – 12.15Mineralogical insights into the tissues of Burgess Shale animals
*Ross P. Anderson, Nicholas J. Tosca, Stuart L. Kearns and Derek E. G. Briggs
12.15 – 12.30Comparison of the postembryonic development in the family Paradoxididae (Trilobita)
*Lukáš Laibl, Jorge Esteve and Oldřich Fatka

 

Session 2b   (Lecture Theatre 2, Laënnec Building, in parallel with session 2a)

TimeTalk Title and Speaker
11.00 – 11.15

Variable preservation of fruit flies in Pinus and Wollemia resin
*Victoria E. McCoy, Carmen Soriano, Arnoud Boom and Sarah E. Gabbott

11.15 – 11.30

What can spores and pollen tell us about taphonomic bias at the Permian–Triassic boundary in the Eastern and Southern Alps?
*Hendrik Nowak, Evelyn Kustatscher, Guido Roghi, Massimo Bernardi and Karl Krainer

11.30 – 11.45The (incomplete) Phanerozoic fossil record of major phytoplankton lineages
Thomas Servais and Ronald E. Martin
11.45 – 12.00Recent new discoveries from the upper Ediacaran of western Mongolia
Tatsuo Oji, Stephen Q. Dornbos, Hitoshi Hasegawa, Sersmaa Gonchigdorj, Keigo Yada, Akihiro Kanayama, Takafumi Mochizuki, Hideko Takayanagi and Yasufumi Iryu
12.00 – 12.15The effect of climate on equatorial late Palaeozoic floral transitions in the limnic Muse and the paralic Mengkarang Formations.  Two sides of the same coin?
Isabel M. van Waveren, Menno Booi, Christopher J. Cleal, Mike J. Crow, Fauzie Hasibuan, Pierre Pellenard, Mark D. Schmitz and Ellen Stolle
12.15 – 12.30The early aquatic angiosperm Montsechia from the Barremian of Spain
Bernard Gomez, Véronique Daviero-Gomez, Clément Coiffard, Abel Barral, Carles Martin-Closas and David L. Dilcher

 

University Restaurant Rockefeller

TimeEvent
12.30 – 14.00

Lunch

 

Session 3a   (Lecture Theatre 4, Laënnec Building, in parallel with session 3b)

TimeTalk Title and Speaker
14.00 – 14.15

Modern brains and their Cambrian antecedents: evolutionary stability, genealogical correspondence and evolved loss
Nicholas J. Strausfeld, Xiaoya Ma and Gregory D. Edgecombe

14.15 – 14.30

Palaeoecology of an Upper Ordovician submarine cave-dwelling fauna in northern Kentucky, USA
Caroline J. Buttler and Mark A. Wilson

14.30 – 14.45Freshly-moulted trilobites from the Fezouata Lagerstätte of Morocco
*Harriet B. Drage, Thijs R. A. Vandenbroucke, Peter Van Roy and Allison C. Daley
14.45 – 15.00Modelling enrolment mechanisms in Ordovician trilobites
Jorge Esteve, Juan-Carlos Gutierrez-Marco, Pedro Rubio and Isabel Rabano
15.00 – 15.15Burgess Shale-type fossils in the Middle Ordovician of the Barrandian area (Czech Republic)
Oldřich Fatka
15.15 – 15.30The diversification of early Asterozoa: resolving a palaeontological quandary
Aaron W. Hunter
15.30 – 15.45Ecological fitting within sheet-forming skeletal metazoans and the Ordovician rise of reef ecosystems
Björn Kröger, André Desrochers and Andrej Ernst
15.45 – 16.00Biostratigraphic assessment of the uppermost Ordovician in the central Anti-Atlas (Morocco)
Enrique Villas, Jorge Colmenar, Juan C. Gutiérrez-Marco, Sofia Pereira, José-Javier Álvaro, Diego García-Bellido and Saturnino Lorenzo

 

Session 3b (Lecture Theatre 2, Laënnec Building, in parallel with session 3a)

TimeTalk Title and Speaker
14.00 – 14.15

Revision of the imbricate eocrinoid Vyscystis from the Middle Cambrian of the Barrandian area (Czech Republic)
Martina Nohejlová, Oldřich Fatka and Elise Nardin

14.15 – 14.30

Is a ‘one size fits all’ taphonomic model appropriate for Mazon Creek?
*Thomas Clements, Mark A. Purnell and Sarah E. Gabbott

14.30 – 14.45

Preferential origin of calcitic cephalopod shell structures during calcite seas
Kenneth De Baets and Munnecke Axel

14.45 – 15.00Prospects and limitations of ecological studies of a fossil reef community (Aferdou el Mrakib, Middle Devonian, Morocco) based on fore-reef talus
Michał Jakubowicz, Jan J. Król, Mikołaj K. Zapalski and Blazej Berkowski
15.00 – 15.15Palaeoecological and palaeoenvironmental significance of Brigantian Gigantoproductus brachiopod beds, Derbyshire carbonate platform, UK
*Leah Nolan, Lucia Angiolini, Giovanna Della Porta, Vanessa J. Banks, Sarah. J. Davies, Flavio Jadoul, Melanie J. Leng and Michael H. Stephenson
15.15 – 15.30Phylogenetic analysis implies early diversification of tetrapods in the Tournaisian
Jennifer A. Clack, Marcello Ruta and Timothy R. Smithson
15.30 – 15.45

Where to find the Carboniferous terrestrial fauna: recent discoveries in Romer’s Gap point the way
Timothy R. Smithson, Carys E. Bennett, Jennifer A. Clack, Neil D. L. Clark, Sarah J. Davies, Gregory D. Edgecombe, Timothy I. Kearsey, John E. A. Marshall, Dave Millward, Andrew J. Ross and Janet E. Sherwin

15.45 – 16.00The Capitanian biodiversity crisis among tetrapods
Michael O. Day

 

Laënnec Building, main hall

TimeEvent
16.00 – 16.15

Tea/coffee break and posters

 

Lecture Theatre 1, Laënnec Building

TimeEvent
16.15 – 16.45

Annual General Meeting (AGM)

 

Annual Address

Lecture Theatre 1, Laënnec Building

TimeEvent
16.45 – 17.45

Molecular thermometers: ancestral sequence reconstruction uncovers the history of adaptation to environmental temperature along the tree of life
Manolo Gouy

Museum Nocturnal Visit & Annual Dinner

Musée des Confluences

TimeEvent
18.30 – 20.00

Nocturnal visit to the Museum

 

Restaurant Bellona

TimeEvent
20.15 – 00.00

Annual Dinner

Friday 16th December

The registration desk will remain open from 7.45 until 12.00.

The second day of the Conference will begin with a poster session from 8.15–9.15 in the main hall of the Laënnec Building, where tea, coffee and cakes will be served.  Oral presentations will start at 9.15, with parallel sessions in Lecture Theatre 2 and the nearby Lecture Theatre 4 in the Laënnec Building.  The final session of the day will be held in the main lecture theatre of the Laënnec Building and will be followed by a wine and local products tasting session in the main hall of the building.

Conference & Poster session

Underlined author denotes designated speaker.
*Candidates for the President’s Prize are marked with an asterisk.

Session 4 (Laënnec Building, main hall)

TimeEvent
08.15 – 09.15

Poster Session, with tea/coffee and cakes

 

Session 5a (Lecture Theatre 4, Laënnec Building, in parallel with session 5b)

TimeTalk Title and Speaker
09.15 – 09.30Palaeopsychrospheric ostracods during the Late Palaeozoic–Middle Triassic: the key to surviving mass extinction events?
Sylvie Crasquin, David J. Horne and Marie-Béatrice Forel
09.30 – 09.45Mass extinctions as drivers of increased faunal cosmopolitanism on the supercontinent Pangaea
David J. Button, Richard J. Butler, Graeme T. Lloyd and Martin D. Ezcurra
09.45 – 10.00The enigmatic archosaurs Mandasuchus and Teleocrater from the Middle Triassic of Tanzania and their implications for archosaur evolution
Paul M. Barrett, Sterling J. Nesbitt, Alan Charig and Richard J. Butler
10.00 – 10.15Ammonoids from the Griesbachian (Early Triassic) of northeastern Greenland: taxonomy and biostratigraphy
David Ware and Hugo Bucher
10.15 – 10.30Looking snappy: quantifying convergence in cranial morphology between phytosaurs and crocodylomorphs
*Andrew Jones, Pedro L. Godoy and Richard J. Butler

 

Session 5b (Lecture Theatre 2, Laënnec Building, in parallel with session 5a)

TimeTalk Title and Speaker
09.15 – 09.30Early Cambrian ostracoderms and the trials and tribulations of total evidence dating
*Joseph N. Keating, Richard Dearden and Philip C. J. Donoghue
09.30 – 09.45A new Burgess Shale polychaete from Marble Canyon (British Columbia)
*Karma Nanglu and Jean-Bernard Caron
09.45 – 10.00Reconstructing anomalocaridid feeding appendage dexterity sheds light on radiodontan ecology
Giacinto De Vivo, Stephan Lautenschlager and Jakob Vinther
10.00 – 10.15Appendicular nature of gnathobase-like structures in Cambrian radiodontans
Peiyun Cong, Allison C. Daley, Gregory D. Edgecombe and Xianguang Hou
10.15 – 10.30Contributions to the ongoing work on the International Chronostratigraphy of the Cambrian: preliminary data from the Terreneuvian of Iran and Series 2 of Mexico
Léa Devaere, Sébastien Clausen, Dieter Korn, Abbas Ghaderi, Ulrich Struck, Juan J. Palafox-Reyes, Blanca E. Buitrón-Sanchez and Daniel Vachard

 

Laënnec Building, main hall

TimeEvent
10.30 – 11.00

Tea/coffee break and posters

 

Session 6a (Lecture Theatre 4, Laënnec Building, in parallel with session 6b)

TimeTalk Title and Speaker
11.00 – 11.15

Testing niche versus neutral models of Ediacaran community assembly
*Emily G. Mitchell, Charlotte G. Kenchington, Alexander G. Liu, Simon J. Harris, Philip R. Wilby and Nicholas J. Butterfield

11.15 – 11.30

The Chronicles of Charnia: developmental biology and phylogenetic inference from an Ediacaran rangeomorph
*Frankie Dunn, Philip R. Wilby, Philip C. J. Donoghue and Alexander G. Liu

11.30 – 11.45On the agglutinated nature of Ediacaran palaeopascichnids from northern Siberia
*Anton V. Kolesnikov
11.45 – 12.00Critically accessing the depositional setting of the Ediacaran Mistaken Point biota
*Jack J. Matthews
12.00 – 12.15The palaeobiology of Ediacaran rangeomorphs: reproduction, environmental sensitivity and ecological succession
Charlotte G. Kenchington and Philip R. Wilby

 

Session 6b (Lecture Theatre 2, Laënnec Building, in parallel with session 6a)

TimeTalk Title and Speaker
11.00 – 11.15

Vision in fossil polychelidan lobsters
Denis Audo, Joachim T. Haug, Carolin Haug, Sylvain Charbonnier, Günter Schweigert, Carsten H. G. Müller and Steffen Harzsch

11.15 – 11.30

Synchrotron X-ray spectroscopy reveals burial conditions and fossilization in a Cretaceous freshwater Lagerstätte
Pierre Gueriau

11.30 – 11.45Arms race or feeding competition? The mid-Palaeozoic origins of cephalopod and vertebrate jaws
Christian Klug, Linda Frey, Dieter Korn, Romain Jattiot and Martin Rücklin
11.45 – 12.00Within-guild niche partitioning in sympatric species: how ecologically sensitive is texture analysis of tooth microwear?
Mark A. Purnell, Christopher Nedza and Leszek Rychlik
12.00 – 12.15Macroevolution of Mesozoic lepidosaurs
*Jorge A. Herrera Flores, Michael J. Benton and Thomas L. Stubbs

 

University Restaurant Rockefeller

TimeEvent
12.15 – 13.45

Lunch

 

Session 7a (Lecture Theatre 4, Laënnec Building, in parallel with session 7b)

TimeTalk Title and Speaker
13.45 – 14.00

The pattern of ecological radiation of mammals across the K-Pg boundary
*Gemma L. Benevento, Matt Friedman and Roger B. J. Benson

14.00 – 14.15

The death of dinosaurs and rise of mammals in the San Juan Basin of New Mexico, USA
Stephen L. Brusatte, Thomas E. Williamson, Matthew T. Heizler, Daniel J. Peppe, Ross Secord, Adam Davis, C. Will Fenley, Andrew Flynn, Caitlin Leslie and Sarah L. Shelley

14.15 – 14.30Identifying patterns and drivers of coral diversity in the Central Indo-Pacific marine biodiversity hotspot
Morana Mihaljevic, Chelsea Korpanty, Willem Renema and John M. Pandolfi
14.30 – 14.45Exploring the drivers of ecological and evolutionary turnover in the Caribbean
Paola G. Rachello-Dolmen, Ethan L. Grossman, Kenneth G. Johnson, Jonathan A. Todd and Aaron O’Dea
14.45 – 15.00

A new fossil Bramoides from the Eocene London Clay, re-aligned with the enigmatic modern genus Gasterochisma (Teleostei: Scombridae)
Hermione T. Beckett, Zerina Johanson, Mark Graham and Matt Friedman

 

Session 7b (Lecture Theatre 2, Laënnec Building, in parallel with session 7a)

TimeTalk Title and Speaker
13.45 – 14.00

Exploring the morphological diversity and hydrodynamic performance of extinct jawless vertebrates
Carlos Martinez Perez, Humberto G. Ferron, Imran A. Rahman, Victor Selles de Lucas, Philip C. J. Donoghue and Hector Botella

14.00 – 14.15

The origins of colour patterns in fossil insects: insights from trace element chemistry
*Nidia Alvarez Armada, Maria E. McNamara, Sam Webb and Fiona L. Gill

14.15 – 14.30

Testing turbulent waters: palaeoecological implications of the durability and preservation potential of soft-bodied organisms in sediment-density flows
*Orla Bath Enright, Nicholas J. Minter and Esther J. Sumner

14.30 – 14.45Using melanosomes to discriminate between tissues in vertebrate eyes
*Christopher S. Rogers and Maria E. McNamara
14.45 – 15.00The influence of taphonomic bias on Bayesian estimation of clade ages using morphological data
Joseph O’Reilly and Philip C. J. Donoghue

 

Laënnec Building, main hall

TimeEvent
15.00 – 15:30

Tea/coffee break and posters

 

Session 8 (Lecture Theatre 1, Laënnec Building)

TimeTalk Title and Speaker
15.30 – 15.45

Fossilized nuclei from the Ediacaran Weng’an Biota (Doushantuo Formation, South China)
John A. Cunningham, Zongjun Yin, Kelly Vargas, Stefan Bengtson and Philip C. J. Donoghue

15.45 – 16.00

Ultrastructure and chemistry of integumentary structures in an ornithischian dinosaur
Maria E. McNamara, Pascal Godefroit, Danielle Dhouailly, Michael J. Benton, Sofia M. Sinitsa, Yuri L. Bolotsky, Alexander V. Sizov and Paul Spagna

16.00 – 16.15

Environmental partitioning and differential growth in species of the thyreophoran dinosaur Stegosaurus in the Upper Jurassic Morrison Formation, USA
Susannah C. R. Maidment, D. Cary Woodruff and John R. Horner

16.15 – 16.30Diets of giants: the nutritional value of herbivorous dinosaur diet during the Mesozoic
Fiona L. Gill, Juergen Hummel, A. Reza Sharifi, Alexandra P. Lee and Barry H. Lomax
16.30 – 16.45

Reappraisal of Compsognathus longipes (Saurischia; Theropoda) skull anatomy and endocast shape by synchrotron imaging and virtual reconstruction
Vincent Beyrand, Paul Tafforeau, Stanislav Bureš and Oliver W. M. Rauhut

16.45 – 17.00

Phylogenetic diversity as a palaeobiodiversity metric: new evidence for a Cretaceous decline in Mesozoic dinosaurs
Graeme T. Lloyd, David W. Bapst, Matt Friedman and Katie E. Davis

 

Closing of the meeting (Lecture Theatre 1, Laënnec Building)

TimeEvent
17.15 – 17.30

Presentation by London 2017 organizing committee

17.30 – 17.45Presentation of the President’s Prize and Council Poster Prize, followed by closing remarks

 

Wine and local products tasting session (Laënnec Building, main hall)

TimeEvent
17.45-19.00

Wine and local products tasting session

Saturday 17th December

Field-trip

Price €30 including transport and lunch in a local restaurant.

The field-trip starts at 7.00 at the front of the Laënnec Building, returning to Lyon by 19.30.  The number of participants is limited to 45.

We will visit the Natural History Museum in Autun as well as the type localities for the Autunian in the area, which have yielded, among many other fossils, the temnospondyl Onchiodon (Actinodon) frossardi.  Access to the collections of the Museum, which hosts the fossils from the Montceau-les-Mines Lagerstätte, can be arranged for those who are interested and who will not take part in the field excursion.

PalAss Go! URL: http://go.palass.org/hn8 | Twitter: Share on Twitter | Facebook: Share on Facebook | Google+: Share on Google+